SMOTRA I NATJECANJE HRVATSKIH GLOBE ŠKOLA

Organizator

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa, Agencija za odgoj i obrazovanje i OŠ Vjekoslava Kaleba, Tisno

Sjedište i adresa Državnoga povjerenstva

Agencija za odgoj i obrazovanje, 10000 Zagreb, Badalićeva 24

Tajnik Državnog povjerenstva

Diana Garašić, viša savjetnica

Agencija za odgoj i obrazovanje, Zagreb, Badalićeva 24

Telefon: 01/ 3652 820, faks: 01/ 3652 831, e-mail: diana.garasic@azoo.hr

Vremenik

Školsko natjecanje: nema

Međužupanijska smotra: 2. travnja 2008.

Državna smotra i natjecanje:   27. do 29.  svibnja 2008. , Tisno

Razine i kategorije natjecanja

Razine: međužupanijska i državna

Kategorije:     Predstavljanje rada škole

                        Predstavljanje istraživačkih projekata

                        Orijentacijsko natjecanje (ekipno)

 

Ciljevi programa GLOBE

–  razvoj svijesti o potrebi očuvanja i zaštite lokalnog i globalnog okoliša

– osposobljavanje učenika za mjerenja i opažanja koja će pridonijeti boljem znanstvenom razumijevanju različitih ekosustava i cjelovitog sustava planeta Zemlje

– omogućavanje učeničke suradnje s uvaženim znanstvenicima i stvaranje mreže koja povezuje cijeli svijet u jedinstvenu zajednicu s opredjeljenjem djelovanja za dobrobit okoliša

        obogaćivanje i nadopunjavanje postojećih nastavnih programa prirodoslovlja, geografije, matematike i informatike te primjenom suvremenih tehnologija, ostvarivanje većih učeničkih postignuća na tim područjima.

Smotra i natjecanje hrvatskih GLOBE škola

Međusobnom povezivanju i zbližavanju te stvaranju operativne mreže uključenih škola pridonosi okupljanje predstavnika učenika i nastavnika GLOBE škola. Smotra i natjecanje GLOBE škola ima cilj razmjene i obogaćivanja iskustava sudionika te međusobno poticanje u razvijanju uspješnih modela, koji će unaprijediti nastavu i pridonijeti suradnji hrvatskih škola.

Smotra i natjecanje hrvatskih GLOBE škola okuplja sudionike koji aktivno ostvaruju program. Važna sastavnica sudjelovanja u programu je kontinuitet izvještavanja o obavljenim mjerenjima, što je moguće pratiti na GLOBE web stranicama.

Smotra i natjecanje GLOBE škola ostvaruje se na međužupanijskoj i državnoj razini.

U svakoj školi koja aktivno ostvaruje program, GLOBE voditelji među uključenim učenicima provjeravaju znanja i vještine, potrebne za uspješno obavljanje zadataka u sklopu međužupanijske i državne smotre i natjecanja. Odabrana učenička ekipa, koja će predstavljati školu broji tri člana. Ti će učenici imati zadatak predstavljanja rada škole na međužupanijskoj i državnoj razini smotre. Na državnoj razini oni predstavljaju i školski GLOBE projekt, ukoliko je izrađen i odobren od strane recenzenta, kojeg imenuje Državno povjerenstvo. Tročlane učeničke ekipe iz svih pozvanih škola sudjeluju na orijentacijskom natjecanju, što uključuje sljedeća znanja i vještine:

-         orijentacija u prostoru uz pomoć zemljovida i kompasa (ili GPS-a)

-         čitanje (interpretacija) satelitskih snimaka i zemljovida

-         poznavanje i pravilna primjena GLOBE protokola

-         objašnjenja postupaka pri elementarnim GLOBE mjerenjima i tumačenje dobivenih rezultata

Međužupanijska razina

Međužupanijsku razinu Smotre organiziraju GLOBE škole koje su sjedišta međužupanijskih stručnih vijeća za program GLOBE u suradnji sa županijskim uredima iz svoje županije i županija kojima pripadaju pozvane škole. Sjedišta međužupanijskih stručnih vijeća za program GLOBE su: Hotelijersko-turistička i ugostiteljska škola u Zadru, Srednja škola Mate Blažine u Labinu, Prirodoslovna škola u Karlovcu, OŠ Konjščina u Konjščini i OŠ Hugo Badalić u Slavonskom Brodu. Imenovani međužupanijski voditelji stručnih vijeća u sklopu programa GLOBE, na međužupanijsku će smotru pozvati predstavnike aktivnih škola sa svojeg područja. GLOBE škole koje zbog objektivnih (tehničkih) razloga nisu ostvarile kontinuitet mjerenja mogu sudjelovati na regionalnoj Smotri predstavljajući svoj rad u okviru programa GLOBE. Škole koje još nisu počele aktivno ostvarivati program ili one koje se tek žele uključiti, mogu sudjelovati na smotri kao gosti/ promatrači.

Rad škole predstavljaju učenici uz pomoć posterske prezentacije, pri čemu članovi međužupanijskog povjerenstva mogu zatražiti dodatna objašnjenja od učeničke ekipe. O prikazanoj uspješnosti rada škole odlučuje međužupanijsko povjerenstvo u čijem su sastavu GLOBE voditelji iz različitih škola (najmanje 3 člana, svaki iz druge GLOBE škole), a mogu se uključiti i vanjski suradnici iz različitih stručnih institucija i nevladinih udruga te učenici.  Posterski prikaz rada škole sadrži:

– Broj, raspon i kontinuitet GLOBE mjerenja škole tijekom protekle godine;

 – Korištenje, primjena, analiza GLOBE podataka u nastavi i/ili u izradi istraživačkih projekata;

– Provedba programa na školi (organizacija rada, uključenost nastavnika i učenika, različite dodatne aktivnosti)

- Suradnja s drugim školama u zemlji i inozemstvu

– Suradnja s institucijama i partnerima izvan škole te doprinos očuvanju okoliša, zdravlju ljudi i razvoju lokalne zajednice.

Škole koje na državnoj smotri žele prikazati istraživački projekt, na međužupanijsku smotru donose ili unaprijed dostavljaju kratki opis projekta i to u digitalnoj formi. Međužupanijsko povjerenstvo te uratke dostavlja državnom povjerenstvu. Naputak za pisanje prikaza projekta objavljen je na hrvatskoj GLOBE web stranici, odnosno bit će dostavljen školama putem međužupanijskih povjerenstava. U razdoblju između međužupanijske i državne GLOBE smotre, nastavnici mentori trebaju stupiti u vezu sa znanstvenim voditeljem odgovarajućeg istraživačkog područja, članom državnog povjerenstva, radi što kvalitetnijeg dovršenja projekta i njegove prezentacije. U svezi s tim, uz opis projekta obavezo treba navesti telefon i e-adresu mentora. Uređene prezentacije bit će objavljene na hrvatskim GLOBE web stranicama.

Međužupanijsko povjerenstvo sastavlja popis GLOBE škola koje na temelju prikazanih postignuća predlaže za sudjelovanje na državnoj razini smotre i natjecanja.

Na temelju dostavljenih popisa iz svih 5 međužupanijskih centara o konačnom broju škola koje će sudjelovati na državnoj smotri i natjecanju odlučit će Državno povjerenstvo.

Međužupanijska smotra održava se 2. travnja 2008. godine, a škole koje žele sudjelovati trebaju poslati prijavu međužupanijskom voditelju najkasnije do 14. ožujka 2008. godine.

Prema dogovoru na međužupanijskim stručnim vijećima programa GLOBE, međužupanijske će se smotre u 2008. godini održati u sljedećim školama:

Prirodoslovna škola Karlovac – za međužupanijsko vijeće Karlovac

OŠ Bedekovčina – za međužupanijsko vijeće Konjščina

OŠ Ivane Brlić Mažuranić, Virovitica – za međužupanijsko vijeće Slavonski Brod

Srednja škola Mate Blažine, Labin – za međužupanijsko vijeće Labin

OŠ Vjekoslava Kaleba, Tisno  – za međužupanijsko vijeće Zadar

 

Državna razina

Na temelju izvješća s održanih međužupanijskih smotri, Državno povjerenstvo upućuje poziv odabranim školama na državnu Smotru i natjecanje GLOBE škola do 20. travnja 2007.

Svaku školu predstavljaju po tri učenika i jedan nastavnik-voditelj. Sve škole na državnoj smotri predstavljaju svoj rad u protekloj godini putem plakata/ postera (70 cm širine x 100 cm visine – plakat se postavlja okomito) i sudjeluju u orijentacijskom GLOBE natjecanju. Ove se godine eksperimentalno, za škole koje najave Državnom povjerenstvu takvu mogućnost uvodi i mogućnost izrade virtualnog postera. Škole koje su pripremile istraživački projekt predstavit će ga u odgovarajućem dijelu programa državne GLOBE smotre.

Smotra GLOBE projekata

– uključuje predstavljanje GLOBE projekata u kojima se koriste vlastiti rezultati mjerenja, ali i bogatstvo GLOBE baze podataka. Projekti mogu biti istraživački, što uključuje interpretaciju vlastitih prikupljenih podataka te njihovu usporedbu s podacima drugih GLOBE škola ili s dostupnim podacima profesionalnih institucija koje obavljaju praćenje stanja okoliša. Osnovni program GLOBE protokola može se pri izradi projekta proširiti i dopuniti dodatnim mjerenjima, odnosno drugim prikupljenim podacima.

Školski GLOBE projekti mogu obuhvatiti i šire područje odgoja i obrazovanja za okoliš, uključujući provedbu različitih aktivnosti, usmjerenih na podizanje ekološke svijesti u lokalnoj zajednici, informiranje i uključivanje šireg kruga sudionika, partnera i suradnika u zajedničkim naporima glede unapređivanja stanja okoliša i njegovog podizanja na visoku razinu društveno prihvaćenih vrednota.

Projekte koje državno povjerenstvo prihvati, predstavit će učenici usmenim izlaganjima u trajanju do 10 minuta, nakon čega odgovaraju na pitanja ocjenjivačkog povjerenstva. Prijavu projekta uz njegov kratak opis, škola dostavlja međužupanijskom povjerenstvu najkasnije do 1. travnja 2008. Kratak opis projekta obuhvaća najviše jednu karticu teksta (cca 400 riječi) i ne sadrži slikovne priloge, niti grafikone. Tu se objašnjava cilj i svrha projekta (uključujući istraživačko pitanje i hipotezu), opisuje se način, mjesto i vrijeme istraživanja, odnosno provedbe te sažeto navodi dobivene rezultate. U slučaju da rad još nije dovršen, mogu se samo naznačiti očekivani rezultati. Nakon stručnih recenzija i komuniciranja projektnih timova s dodijeljenim recenzentima, uređeni i prošireni opisi projekata bit će objavljeni na hrvatskim GLOBE web stranicama. U opisu projekta, koji se dostavlja državnom povjerenstvu veza s programom GLOBE mora biti jasno prepoznatljiva i istaknuta. 

Orijentacijsko GLOBE natjecanje

– uključuje natjecanje tročlanih učeničkih ekipa na orijentacijskoj stazi, uz rješavanje zadataka iz sadržaja programa GLOBE. Uspjeh ekipe na natjecanju ovisit će o snalaženju u prostoru uz pomoć plana (zemljovida) orijentacijskog područja, o poznavanju i razumijevanju protokola osnovnih mjerenja i opažanja u programu GLOBE te razumijevanju značenja rezultata mjerenja. Rezultat svake ekipe izračunava se zbrajanjem osvojenih bodova za točne odgovore i za brzinu prolaska staze.

Svi sudionici Državnog susreta hrvatskih GLOBE škola dobivaju pohvalnice za sudjelovanje. Posebne pohvalnice, dodjeljuju se školama koje su ostvarile iznimne rezultate u provedbi programa GLOBE tijekom protekle godine dana.

Diplome se dodjeljuju školama čiji su projekti ocijenjeni kao iznimno uspješni. O tome odluku donose ocjenjivačka povjerenstva, sastavljena od članova Državnog povjerenstva. U sastav ocjenjivačkih povjerenstava, Državno povjerenstvo može po potrebi uključiti i dodatne članove – stručnjake odgovarajućih profila te nastavnike s iskustvom u izradi projekata. U radu ocjenjivačkog povjerenstva ne mogu sudjelovati nastavnici čiji učenici sudjeluju u kategoriji predstavljanja projekata.

Diplome se dodjeljuju učenicima koji osvoje prva tri mjesta na orijentacijskom natjecanju u kategoriji osnovnih i u kategoriji srednjih škola te školama koje oni predstavljaju.

Zahvalnice se dodjeljuju mentorima/-icama, članovima državnog i ocjenjivačkih povjerenstava te zaslužnim suradnicima, partnerima i sponzorima.

 

natrag