SAŽETAK

 

Virovitičke živice

 učenici: Tanja Milčić (7. d), Tena Tot (7. d), Anja Vukomanović (7. d)

mentor: mr. sc. Ljiljana Matulec, prof.

OŠ Vladimir Nazor, Virovitica

 

Grad Virovitica nalazi se na križištu putova prema NR Mađarskoj, Varaždinu, Zagrebu i Osijeku. Kako grad još uvijek nema izgrađene cestovne obilaznice svakodnevno kroz središte grada prolazi velik broj teretnih vozila, automobila i putnika. Prometnice su postale pretjesne pa su se Gradske vlasti odlučile na proširenje cesta. Pri tome je iskrčeno dosta živica koje su bile jedan od simbola Virovitice. Osim dekorativnog značenja živice imaju ulogu zaštite od buke i prašine, stanište su brojnim biljkama i životinjama i  štite od neželjenih pogleda prolaznika.

Kako bi Gradske vlasti upozorili na važnost živica GLOBE učenici naše škole, Mladi čuvari prirode i Školski ekolozi odlučili su utvrditi koliko je živica bilo prije akcije proširenja gradskih prometnica, utvrditi koji tipovi živica prevladavaju u gradu (živice uređene orezivanjem, slobodno rastuće živice, listopadne ili zimzelene živice), utvrditi njihovu rasprostranjenost i visinu u metrima, utvrditi od koji su vrsta zasađene te koje vrste u njima rastu kao korov tj. pokrivači tla. Utvrđene vrste u živicama su fotografirane s ciljem utvrđivanja postojeće biološke raznolikosti i utvrđivanja raznolikosti za slijedećih 10-ak godina.

Za utvrđivanje rasprostranjenosti živica bio je neophodan plan grada Virovitice na kojem su označavane ulice u kojima su zasađene živice, za utvrđivanje duljine živica korištena je GLOBE metoda dvokoraka, a za utvrđivanje prosječne visine živice mjerna vrpca. Uz pomoć literature određivane su biljne vrste u živicama, a podaci su sistematizirani pomoću kompijutorskog programa za obradu teksta. Istraživanje je provedeno tijekom šk. god. 2003./2004. i 2004./2005.  

Istraživanjem se je došlo do zaključka da su živice zasađene čak u 22 gradske ulice u dužini 5548.2 m, prosječne visine 1.1 m. Živice su zasađene od 6 vrsta. Najrasprostranjenije su živice kaline (Ligustrum vulgare) zbog skromnih životnih uvjeta, nezahtjevnog  uzgoja i brzog rasta, ali i klimatskih prilika koje prevladavaju na istraživanom području. Od tzv. pokrivača tla u živicama utvrđena je čak 31 vrsta koje su od značaja za biljnu raznolikost virovitičkih gradskih površina. Iz prosječne visine živica, svega 1.1 m može se zaključiti da su živice zasađene prije 10 -15-ak godina, a već ih je snašla sudbina krčenja i uništavanja što pokazuje da grad nema, odnosno nije imao plan i viziju hortikulturnog uređivanja.

Ovaj istraživački projekt može biti poticaj Gradskim vlastima da shvate koliko su živice važne za identitet Virovitice, kolika i kakva je njihova estetska vrijednost, u kojoj su funkciji građanima te kako predstavljaju biljnu raznolikost grada.

Projekt može biti poticaj i drugim školama da se utvrdi rasprostranjenost i biljna raznolikost živica diljem cijele Republike Hrvatske, kao i značaj živica u pojedinim mjestima.

  

natrag