VIII. Smotra hrvatskih GLOBE škola





 

VIII. Smotra hrvatskih GLOBE škola  - Varaždin 30.lipnja do 02.srpnja 2005.  domaćin  Medicinska škola Varaždin
 

Naputak za pripremu sažetka i prezentaciju projekata
na Državnoj smotri programa GLOBE
 
Slijedeće informacije i naputci pomoći će vam u pripremi dobrog sažetka te uspješnog predstavljanja rada na natjecanju.
 
Sažetak je kratki opis (do jedne stranice teksta) najvažnijih sadržaja vašeg projekta. Dobar sažetak kaže čitatelju od kojih ste pitanja krenuli, koje ste podatke i metode koristili, da biste na ta pitanja odgovorili, te koje ste glavne zaključke donijeli na temelju provedenog istraživanja.
Državni će koordinator vaš sažetak proslijediti recenzentima, specijalistima  odgovarajućeg stručnog područja i članovima državnog povjerenstva. Ukoliko je sažetak dostavljen na vrijeme, recenzenti mogu i neposredno kontaktirati autore projekta. Pri tome se mogu iznijeti prijedlozi za bolju - stručno korektniju izvedbu rada, odnosno može se zatražiti uključivanje dodatnih objašnjenja. Ujedno, sažetak će poslužiti za pripremu članovima ocjenjivačkog povjerenstva. 
Korektno izrađeni sažetci (s aspekta stručnosti i forme) bit će objavljeni na hrvatskim GLOBE web stranicama.
 
Oblik sažetka projekta
Na slijedeći način prikažite naslov rada, autore i ostale podatke:
Naslov rada
Autor 1, Autor 2 i Autor 3
Ime škole, grad
 
 
 
Sažetak treba sadržavati slijedeće:
 
1. Istraživačka pitanja/ Hipoteze
Ukratko navedite pitanja koja su vas potakla na istraživanje problema kojim se bavite u projektu. Naznačite što vas je navelo da postavite upravo ta pitanja.
 
2. Metode istraživanja
Opišite koji ste pristup i metode primijenili analizirajući svoje podatke i navedite matematičke postupke koje ste koristili. Navedite koje ste GLOBE podatke ili protokole primijenili.
 
3. Prikaz podataka
Ovdje dajete sažeti opis vaših podataka bez tablica, grafikona ili slika te kratko opišite prikupljene podatke koje ste koristili u radu. Opišite raspon vašeg istraživanja (primjerice: vremenski period, područje, osobitosti odabranih mjernih mjesta – postaja, broj prikupljenih uzoraka…). Svakako navedite izvor za podatke koje niste sami prikupili.
 
4. Zaključci
Navodite glavne zaključke do kojih ste došli istražujući postavljena pitanja. Objasnite kako ste izveli zaključke na temelju metode koju ste koristili i provedene analize podataka. Upozorite na dvojbenost ili nedostatnost podataka, ukoliko postoji, i raspravite razloge. Ukoliko prosudite potrebnim, možete čak prikazati i eventualne nedostatke u analizi, te navesti prijedlog kako bi se ona mogla poboljšati.
 
 
Sažetak NE sadrži: slike (fotografije), tablice, grafikone ili popis literature. Radi preglednosti rada objavljenog na web stranicama, u sklopu sažetka ostavite istaknute podnaslove (kako je gore navedeno).
 
 
Prezentacija rada na smotri
 
Svoj projekt ekipa svake škole predstavlja usmenim izlaganjem. Poželjno je da usmeno izlaganje popratite vizualnom prezentacijom, pri čemu možete koristiti različita tehnička pomagala, što svakako treba navesti u prijavi. Ukoliko ste se odlučili za kompjutorsku prezentaciju trebate u prijavi navesti u kojem je programu izrađena. U svakom slučaju, budući da škola domaćin osigurava potrebnu tehniku, potrebno je na vrijeme provjeriti je li predviđena tehnika (ili program) dostupan. Stoga će biti potrebno prijavnicu, s naznačenom tehnikom prezentacije dostaviti državnom povjerenstvu do određenog datuma.
Pri izradi kompjutorske prezentacije vodite računa o primjerenoj veličini slova i tablica, kao i o podlozi koja će omogućiti dobru vidljivost.
 
Za predstavljanje vašeg rada na natjecanju imat ćete 15 minuta za usmeno izlaganje. To uključuje 10 minuta vašeg pripremljenog izlaganja i 5 minuta za pitanja komisije i vaše odgovore. Voditelj, koji će koordinirati radom pojedine grupe izlaganja, upozorit će vas kad vam preostaje 3 minute do isteka roka, i ponovo kad vam preostaje samo 1 minuta do kraja izlaganja. Nakon isteka 15 minuta morate prekinuti prezentaciju čak iako niste dovršili svoje izlaganje. To je zbog toga da bi se održao predloženi redoslijed izlaganja i da bi se bilo fer prema svim sudionicima koji dolaze iza vas. Trebate vježbati i isprobavati vaše izlaganje sve dotle dok ne budete sigurni da ćete sve uspjeti izložiti unutar raspoloživog vremena.
  

 


natrag