SAŽETAK

 

Kakvu vodu pijemo i kako se prema njoj odnosimo

(I. faza-ispitivanje stanja s pitkom vodom na području Općine Marija Bistrica)

Učenici: Ana Stinčić, Jurica Gregurić, Marin Maršić, Matija Ozimec

Mentor: Jasna Mahnet,Vesna Brlek

Osnovna škola Marija Bistrica, Marija Bistrica

 

 

 

1. Istraživačka pitanja/ Hipoteze

Ideja za projekt rodila se 2003. godine koja je bila godina voda. Vodovodi u Hrvatskoj su dotrajali, iz njih istječe do 46 % vode iscrpljene iz zemlje. Ovaj podatak naveo nas je na razmišljanje kakvo je stanje kod nas u Mariji Bistrici.

Odlučili smo projekt podijeliti u više faza :

I.                    Ispitivanje stanja s pitkom vodom na području Marije Bistrice (anketa)

II.                 Mjerenje fizikalno-kemijskih svojstava vode (GLOBE protokoli)

III.               Ponavljanje fizikalno- kemijskih mjerenja i uspoređivanje rezultata

 

2. Metode istraživanja

Provodeći anketu među žiteljima našeg područja prikupili smo podatke o svim vodovodima na području Marije Bistrice (Bistrički vodovod i 37 lokalnih vodovoda). Anketirano je 121 domaćinstvo koje živi na području Marije Bistrice, to područje obuhvaća nekoliko manjih mjesta: Laz Bistrički, Globočec, Selnica, Tugonica, Podgrađe i samo mjesto Marija Bistrica. Na tom području nalazi se više vodovoda, a neka domaćinstva koriste vlastite izvore vode.Postavljenim pitanjima željelo se dobiti odgovore na pitanja koliko vode se dnevno troši u domaćinstvu, da li se voda štedi, da li su žitelji zadovoljni kvalitetom vode, te da li vodu iz vodovoda koriste u vrtlarstvu. Segmentirali smo potrošnju vode na tri područja: kuhinja, kupaona i izvan kuće.

 

3. Prikaz podataka

Od ukupno 1805 domaćinstava za 1434 kapacitet vodovoda nije zadovoljavajući. Ukupna potrošnja vode kreće se u intervalu od cca 26 do 56 l po osobi dnevno, od toga najviše otpada na potrebe osobne higijene(cca 14 do 30 l po osobi dnevno). Kvalitetom Bistričkog vodovoda zadovoljno je samo 25% korisnika. Podaci o štednji vode govore da svega 30-tak % korisnika vodi računa o racionalnoj potrošnji vode.

 

4. Zaključci

Uvidjeli smo da postojeći kapaciteti ne zadovoljavaju potrebe domaćinstava s ovog područja. Bistrički vodovod pokriva potrebe 50% stanovnika, u njegovoj planiranoj sanaciji potrebno je voditi računa kako o kapacitetu tako i o poboljšanju kvalitete vode.

 Slijedeće godine planiramo provesti II. etapu projekta: Mjerenje fizikalno-kemijskih svojstava vode (GLOBE protokoli).

natrag