SAŽETAK

 

ANALIZA MORA U RIJEČKOM ZALJEVU

Učenici: Ivana Rogić, Sarasvati Marač, Đani Škalamera

Mentor: -

Kemijsko-grafička škola, Rijeka

Učenici: Valentina Antunović, Senad Čajić, Petrica Depikolozvane

Mentor:  -

Prometna škola, Rijeka

 

 

1. Istraživačka pitanja/ Hipoteze

S obzirom da obje naše škole analiziraju more, odlučili smo ispitati kakvoću mora u našem Riječkom zaljevu te time pridonijeti zajedničkim nastojanjima u očuvanju okoliša.

 

2. Metode istraživanja

Odabrali smo sedam mjernih postaja na kojima smo u travnju 2005. godine vršili mjerenja. To su bile četiri plaže (Lovran, Ika, Slatina u Opatiji i Pećine u Rijeci), more uz obalu bivše tvornice „Torpedo“, more u riječkoj luci i otvoreno more. Na svim postajama smo prvo GPS-om odredili koordinate te smo opisali specifičnosti svake postaje. U istraživanju smo koristili GLOBE protokole za fizikalno-kemijska istraživanja vode. Mjerili smo temperaturu, otopljeni kisik, prozirnost, salinitet, pH, nitrate, nitrite i amonijak. Zavod za javno zdravstvo iz Rijeke ustupio nam je podatke o mikrobiološkoj analizi mora. Djelatnici Prirodoslovnog muzeja iz Rijeke bili su s nama na koči te su nam pomogli odrediti  organizme koje smo pronašli u Riječkom zaljevu.

 

3. Prikaz podataka

Manja odstupanja u fizikalno-kemijskim čimbenicima otkrili smo na plaži u Iki i na Slatini u Opatiji, te smo na tim lokacijama proširili ispitivanje i na mikrobiološke analize. Saznali smo da su ispitivanja kakvoće mora, provedena početkom svibnja prošle godine, pokazala lošu sanitarnu kakvoću mora na više mjesta, te jače fekalno zagađenje (među kojima su i naše lokacije). Kočom smo izvukli slijedeće životinje: arbun, list, šarun, glavoč, škarpina, morska mačka, škamp, morski mišić, lignja, totan, sipa, inćun, srdela, ušata, kovač, kozica, salpa, lastavica i puno malih rakova. Također smo našli dosta algi i invazivne tropske alge Caulerpa taxifolia i Womersleyella setacea.

 

4. Zaključci

More u Riječkom zaljevu je uglavnom dobre kvalitete. Uzrok loše kvalitete mora na Slatini je bilo direktno ispuštanje otpadnih voda u more zbog radova na kanalizacijskom sustavu Liburnije, kada su bile van funkcije taložnice i crpne stanice. Početkom lipnja situacija se poboljšala na svim mjestima osim na kupalištu hotela Royal i Slatina, te je  konačna ocjena bila da je more na toj lokaciji umjereno zagađeno i prema tome nepodobno za kupanje. Na ostalim lokacijama Opatije i Ike more je pogodno za kupanje i nije potrebno isticanje ploče o zabrani kupanja. U Iki je more također bilo umjereno zagađeno i nepodobno za kupanje u nekoliko navrata prošle godine, a razlog je nepostojanje kanalizacije. Većina zgrada ima septičke jame kroz koje se procjeđuju fekalne vode u teren ili u potok Banina koji ulazi u more u samoj uvali Ike. Ove godine se kakvoća mora plaže na Pećinama u blizina hotela Jadran pokazala slabije kvalitete jer se hotel  nalazi na samoj obali mora i trenutno se adaptira.

Među organizmima koje smo izvukli kočom, posebno su nas zabrinule invazivne tropske alge te je pretpostavka da su naselile naš zaljev zbog balastnih voda.

Bez obzira na poteškoće, na koje smo nailazili kroz zajednički projekt, stekli smo nova znanja, prijateljstva i vrijedna iskustva.Spoznali smo da ništa nije teško, kada surađuješ s ljudima koji imaju isti cilj i viziju budućnosti!

natrag