SAŽETAK

 

BELIČKE VODE

Učenici: Jelena Škvorc, Petra Lončarić, Sandro Horvatić

Mentori: Marina Ostrugnjaj, Sanja Crnčec

Osnovna škola Belica, Belica

 

1. Istraživačka pitanja / Hipoteze

GLOBE grupa odlučila je ove godine proširiti svoja znanja o vodama. Kao područje istraživanja izabrali smo potok Bošćak u Belici i ribnjak/baru Šaran kroz koji Bošćak protječe.

Željeli smo utvrditi utjecaj agrotehničkih postupaka na kvalitetu voda potoka Bošćak i ribnjaka Šaran, a također i razlike u kemijsko-fizikalnim svojstvima između potoka i ribnjaka. Pretpostavili smo da će kvaliteta vode biti narušena s početkom ratarskih aktivnosti u proljeće, a da će u zimskim mjesecima čistoća vode biti mnogo veća. Zbog slabije protočnosti ribnjaka pretpostavka je da će kvaliteta vode ribnjaka biti lošija.

 

2. Metode istraživanja

Određivali smo fizikalno-kemijska svojstva vode (pomoću seta za ispitivanje voda Windaus) na dvije lokacije te usporedili podatke. Mjerenja su započela 7. siječnja 2005., a posljednji podatak je od 13. lipnja 2005. Pratili smo temperaturu vode, pH, količine nitrata i nitrita. Dodatno smo pratili količinu fosfata i amonijaka, koji nisu dio GLOBE mjerenja.

Učenici su bili podijeljeni u dvije grupe. Jedna grupa vršila je ispitivanja i mjerenja na potoku Bošćak (46°24.272 N, 16°31.114 E) u Belici (u zimskom razdoblju jednom u dva mjeseca, a od svibnja, kada smo očekivali promjene, svakih sedam dana) a druga na prostoru ribnjaka Šaran u Gardinovcu (46°25.582 N, 16°33.823 E) od ožujka do lipnja (četiri puta). Dobivene podatke analizirali smo i usporedili.

 

3. Prikaz podataka

Kemijska svojstava na pojedinim postajama nisu se značajnije mijenjala tijekom razdoblja istraživanja. Zapažene su razlike u pH i količini N-NO­3- između Bošćaka i Šarana. Količina nitrata u ribnjaku je viša nego potoku, a također je i pH vode ribnjaka viša. Temperatura vode kroz čitavo razdoblje je u ribnjaku viša nego u potoku.

 

  4. Zaključci

Nismo uočili očekivane promjene kemijskog sastava (kvalitete vode) uslijed agrotehničkih aktivnosti lokalnog stanovništva u potoku i ribnjaku. Pretpostavljamo da je to zbog vrlo kratkog razdoblja istraživanja.

Kao što smo i pretpostavili, zbog slabe protočnosti vode kroz ribnjak, a i riba koje su stalni stanovnici Šarana koncentracija nitrata je viša, a također i pH vrijednosti. Slaba protočnost osnovni je razlog i nešto više temperature vode ribnjaka.

Istraživanja ćemo nastaviti s ciljem praćenja promjena kroz godišnja doba, odnosno tijekom ciklusa agrotehničkih postupaka.

 

natrag