Susret hrvatskih GLOBE škola
Međusobnom povezivanju i zbližavanju te stvaranju operativne mreže uključenih škola pridonosi okupljanje predstavnika učenika i nastavnika GLOBE škola. Susret GLOBE škola ima cilj razmjene i obogaćivanja iskustava sudionika te međusobno poticanje u razvijanju uspješnih modela, koji će unaprijediti nastavu i pridonijeti suradnji hrvatskih škola.
Susret hrvatskih GLOBE škola okuplja sudionike koji aktivno ostvaruju program. Važna sastavnica sudjelovanja u programu je kontinuitet izvještavanja o obavljenim mjerenjima, što je moguće pratiti na GLOBE web stranicama.
Na temelju izvješća koordinatora o praćenju rada škola, podnesenog Državnom povjerenstvu tijekom svibnja 2004., na Susret će se pozvati predstavnici aktivnih škola.
Iznimno, škole koje zbog objektivnih (tehničkih) razloga nisu ostvarile kontinuitet mjerenja, mogu sudjelovati na Susretu predstavljajući svoj projekt u okviru programa GLOBE. Na temelju dostavljenog opisa projekta, o njihovom će sudjelovanju odlučiti Državno povjerenstvo.
Iz škola pozvanih na Susret, sudjeluju po tri učenika i jedan nastavnik-voditelj. Nastavnici-voditelji odabrat će učenike koji su najaktivnije sudjelovali u programskim aktivnostima tijekom nastavne godine.
Sadržaj Susreta:
1. Predstavljanje rada škole:
- uključuje predstavljanje načina ostvarivanja programa GLOBE u školi te programa mjerenja, koje škola provodi, uz sažeti prikaz različitih dodatnih aktivnosti vezanih uz organizaciju i provedbu programa. Svaka škola predstavlja svoj rad na plakatu ili putem kompjutorske prezentacije (u trajanju od 5 minuta).
2. Predstavljanje projekata
- uključuje predstavljanje GLOBE projekata u kojima se koriste vlastiti rezultati mjerenja, ali i bogatstvo GLOBE baze podataka. Projekti mogu biti istraživački, što uključuje interpretaciju vlastitih prikupljenih podataka te njihovu usporedbu s podacima drugih GLOBE škola ili s dostupnim podacima profesionalnih institucija koje obavljaju praćenje stanja okoliša. Osnovni program GLOBE protokola može se pri izradi projekta proširiti i dopuniti dodatnim mjerenjima, odnosno drugim prikupljenim podacima.
Školski GLOBE projekti mogu obuhvatiti i šire područje odgoja i obrazovanja za okoliš, uključujući provedbu različitih aktivnosti, usmjerenih na podizanje ekološke svijesti, informiranje i uključivanje šireg kruga sudionika, partnera i suradnika u zajedničkim naporima glede unapređivanja stanja okoliša i njegovog podizanja na visoku razinu društveno prihvaćenih vrednota.
Prijavljene će projekte predstaviti učenici usmenim izlaganjima u trajanju do 10 minuta. Uz prijavu projekta (tema i sažetak), koju škola dostavlja Državnom povjerenstvu najmanje 30 dana prije susreta, potrebno je naznačiti i vrstu predviđene projekcijske tehnike.
3. Orijentacijsko GLOBE natjecanje
- uključuje natjecanje tročlanih učeničkih ekipa na orijentacijskoj stazi, uz rješavanje zadataka iz sadržaja programa GLOBE. Uspjeh ekipe na natjecanju ovisit će o snalaženju u prostoru uz pomoć plana (zemljovida) orijentacijskog područja te o poznavanju i razumijevanju protokola osnovnih mjerenja i opažanja u programu GLOBE. Rezultat svake ekipe izračunava se zbrajanjem osvojenih bodova za točne odgovore i za brzinu prolaska staze.
Svi sudionici Državnog susreta hrvatskih GLOBE škola dobivaju priznanja za sudjelovanje. Posebna priznanja ili pohvalnice, dodjeljuju se školama koje su ostvarile iznimne rezultate u provedbi programa GLOBE, kao i školama koje su, po ocjeni svih sudionika najuspješnije predstavile svoj rad.
Diplome se dodjeljuju školama čiji su projekti ocijenjeni kao iznimno uspješni. O tome odluku donose ocjenjivačka povjerenstva, u koja se imenuju članovi Državnog povjerenstva te nastavnici-voditelji s iskustvom u izradi projekata. Ocjenjivačka povjerenstva imenuje Državno povjerenstvo.
Diplome se dodjeljuju učenicima koji osvoje prva tri mjesta na orijentacijskom natjecanju u kategoriji osnovnih i u kategoriji srednjih škola.
Sedmi susret hrvatskih GLOBE škola održat će se od 1. do 3. srpnja 2004. u Daruvaru. Domaćin je Tehnička škola Daruvar.
Državno će povjerenstvo na sedmi susret pozvati škole koje aktivno ostvaruju program, što će se procijeniti na temelju pregleda GLOBE web stranica i baze podataka. Škole će biti naknadno obaviještene o mjestu održavanja Susreta, detaljnom programu aktivnosti i načinu prijavljivanja svojih predstavnika.
Državni koordinator i predsjednik Državnog povjerenstva za program GLOBE je
mr.sc. Diana Garašic
Zavod za školstvo
Zagreb, Badalićeva 24
Tel: 01 38 20 238; 38 20 241; 38 20 243; 38 20 245
Faks: 01 38 20 239
e-mail: diana.garasic@mips.hr