Mr sc. Janja Milković

Predavanje: Obilježavanje Svjetskog meteorološkog dana i Svjetskog dana voda

 

Svjetska meteorološka organizacija (SMO) - 60 godina službe za vašu sigurnost i dobrobit

 

 

Svake se godine 23. ožujka Svjetska meteorološka organizacija (SMO - WMO) i međunarodna meteorološka zajednica udružuju u obilježavanju Svjetskog meteorološkog dana, da bi se prisjetili stupanja na snagu Konvencije SMO od 23. ožujka 1950. Tog dana stvorena je  SMO. Godinu dana kasnije, 1951. godine, SMO postala je  specijalizirana agencija Ujedinjenih naroda.

Do tada je suradnja u meteorologiji bila u nadležnosti Međunarodne meteorološke organizacije (MMO - IMO), koja je nastala kao rezultat inicijative pokrenute na Prvom međunarodnom meteorološkom kongresu (Beč, rujan 1873.) zbog omogućavanja koordiniranih opažanja i standardizaciju instrumenata. Ista organizacija bila je i izdavač prvog međunarodnog atlasa oblaka 1896. godine.

Kao dodatak svojoj glavnoj zadaći u standardizaciji motrenja, MMO je dala nemjerljiv doprinos znanstvenim istraživanjima, posebno pri organizaciji prve dvije Polarne godine, u razdoblju 1882-1883. i 1932-1933., u obimu koji je prelazio mogućnosti bilo koje pojedine zemlje.

MMO i SMO su u stvari koegzistirale jedno kratko vrijeme, prije završne MMO konferencije direktora u Parizu od 15. do 17. ožujka 1951., i prije njenog zatvaranja.

SMO ima sreću da su je osnivači ustanovili na solidnoj osnovi koju je postavila MMO, i kroz Konvenciju koja je, s manjim dopunama, uspjela osigurati snagu i fleksibilnost koje je SMO trebala pri poduzimanju odgovarajućih aktivnosti, te je stoga bila sposobna suočiti se sa izazovima na koje je nailazila u šest desetljeća postojanja. Od početka je SMO prepoznata kao primjer uspješne međunarodne suradnje, čak ni hladni rat nije bio zapreka, s obzirom da meteorologija ne pozna političke granice, pa se tako suradnja uspješno odvijala i u tim teškim godinama. Opažačke mreže su bile rasprostranjene tako da pokriju gotovo cijelu Zemlju, a mjerenja su se proširila i uključivala sve tradicionalne i čak neke netradicionalne parametre okoliša.

Nakon Prve svjetske klimatske konferencije organizirane 1979. godine, u cilju razmatranja prvih obrisa prijetnje klimatskih promjena i njihovih potencijalnih učinaka, SMO i Međunarodni savjet za znanost (ICSU) su uspostavili Svjetski klimatski istraživački program (WCRP),  kojem se potom pridružila Međuvladina oceanografska komisija (IOC) UNESC-a. WCRP je bio od presudne važnosti za znanost, posebno za davanje znanstvene osnove procjenama Međuvladinog panela za promjene klime (IPCC), koji su WMO i Program Ujedinjenih naroda za okoliš (UNEP) kosponzorirali od 1988. godine, i koji je krajem 2007. dobio prestižnu Nobelovu nagradu za mir.

Štoviše, kao posljedica Druge svjetske klimatske konferencije (Geneva, studeni 1990.) WMO je ujedinio snage sa ICSU, UNEP i IOC UNESCO-a da bi uspostavio Globalni klimatski opažački sustav (GCOS). Nadalje, Druga svjetska klimatska konferencija pokrenula je proces  koji je doveo do uspostave Okvirne konvencije o promjeni klime Ujedinjenih Naroda (UNFCCC).

Dok gledamo unazad na ovih šest decenija, nekoliko postignuća otvorilo je odlične znanstvene i tehnološke mogućnosti za SMO; na primjer, lansiranje umjetnih satelita i izvrsne mogućnosti koje oni nude na polju opažanja, u isto vrijeme napredak u razvoju računala i telekomunikacija. Ti, u početku individualni faktori, uskoro su omogućili real-time međunarodnu izmjenu podataka i produkata i primjenu Svjetskog meteorološkog bdijenja (WWW), ključnog programa SMO, koji je postao temelj za ostale programe.

Istraživanja koja je sponzorirala SMO su cvala. Nakon što je SMO preuzela odgovornosti MMO, ujedinila je snage sa Međunarodnim savjetom za znanost (ICSU) da bi pokrenula 1957. do 1958. Međunarodnu geofizičku godinu, i nedavno, Međunarodnu polarnu godinu (2007.-2008.), koja još postiže izvanredne znanstvene rezultate. WMO i ICSU su 1967. organizirali Globalni atmosferski istraživački program (GARP) i njegove čuvene eksperimente, među kojima su Atlantski tropski eksperiment, Monsunski eksperiment i, 1978. do 1979. Prvi GARP globalni eksperiment, ili Globalni vremenski eksperiment.

Uskoro su slijedila značajna poboljšanja u prognozi vremena: dok smo se 1950. mogli nadati 24 do 36-satnoj prognozi vremena, danas imamo korisne sedmodnevne prognoze, postignuće koordinirane međunarodne uloge SMO u mjerenjima, istraživanju, analizi i modeliranju, i također kročimo prema prognozama za dulje razdoblje, od sezone do godine dana unaprijed. To ne bi bilo moguće bez slobodne i neograničene međunarodne razmjene podataka i proizvoda, koncept tako duboko ugrađen u duh SMO Konvencije, tako da on čak nije bio formalno uključen u počecima Organizacije.

Prirodne katastrofe predstavljaju vrlo ozbiljnu prijetnju sigurnosti čovječanstva, pa je tako SMO posvetila znatne napore razvijanju operativnih sustava upozorenja i efikasnim mjerama pripreme, koje su doprinijele znatnom smanjenju gubitka života. Da bi se osigurala da te koristi dolaze do svojih članica, SMO je posvetila znatnu pažnju razvoju potreba nacionalnih meteoroloških i hidroloških službi, posebno u nerazvijenim zemljama, te da mogu garantirati da imaju spreman pristup naprednim proizvodima i kapacitete kojima ih mogu upotrijebiti prema svojim nacionalnim potrebama i svojem globalnom opredjeljenju, što je svrha koju SMO provodi kao svoju osnovnu misiju.

Tijekom ovih 60 godina, karta svijeta se bitno promijenila, pa se tako danas članstvo SMO sastoji od 189 zemalja i teritorija, nakon nedavnog učlanjenja Demokratske republike Timor-Leste 4. prosinca 2009. Ipak, u trenutku pridruživanja SMO-u neke od novijih članica nisu imale iskustvo i resurse da bi uspostavili najosnovniju meteorološku službu kao podršku svom održivom razvoju, te su stoga tehnička suradnja, obrazovanje i trening područja u kojima je SMO bitno pomogla.

Rezolucija kojom se uključuje hidrologija na područje SMO razvijena je između Drugog (1955.) i Trećeg (1959.) Svjetskog meteorološkog kongresa. Kasnije je uspostavljena Komisija za hidrološku meteorologiju, koja je od 1971. evoluirala u sadašnju Chy. Zahvaljujući ovim ključnim odlukama, monitoring površinskih i podzemnih voda i kontrola kvalitete voda omogućili su SMO izdavanje upozorenja o smanjenju zaliha vode, posebno u vezi s povećanjem stanovništva i onečišćenja vode, pa tako integrirana uprava SMO-a za upravljanje vodama daje naputke u cilju optimizacije iskorištavanja naših ograničenih izvora pitke vode.

Danas je tradicija da se godišnja proslava Svjetskog meteorološkog dana fokusira na na jednu posebnu temu, pa je na svojoj 60. sjednici Izvršni savjet SMO odlučio da u 2010. godini ta tema bude «Svjetska meteorološka organizacija – 60 godina službe za vašu sigurnost i dobrobit», tema posebno pogodna u vrijeme kada zajednice širom svijeta teže postići Milenijske razvojne ciljeve Ujedinjenih Naroda, koje se posebno odnose na zdravlje, hranu i osiguranje vode, kao i smanjenje siromaštva, te da poboljšaju svoju elastičnost prema prirodnim katastrofama i da im pomognu u aktivnoj prilagodbi prema rastućim učincima varijabilnosti i promjena klime.

 natrag