SAŽETAK

 

...O CIGARETAMA I PUŠENJU

Učenici: A. Jezidžić, T. Đuričić, M. Marčinković

Mentor: Šeherzada Talić

Srednja škola Petrinja, Petrinja

 

 

1. Istraživačka pitanja/ Hipoteze

Štetnost pušenja cigareta opće je poznata. Pa ipak mnoga ispitivanja su pokazala da je broj pušača u porastu, poglavito među mladima. Pušači opuške cigareta često bacaju u neposredan okoliš čemu smo svjedoci nakon mnogobrojnih akcija čišćenja. Krenuli smo malo istražiti tu problematiku polazeći od slijedećih pitanja:

Kolika je učestalost navike pušenja među srednjoškolcima u našoj sredini?

Postoji li razlika u nekim osnovnim fiziološkim parametrima u pušača odnosno nepušača?

Kakva je kvaliteta zraka u caffe barovima?

 

2. Metode istraživanja

Proveli smo anketu u svim razredima naše škole (22 odjeljenja). Nakon toga smo u mješovitoj skupini od 70 učenika mjerili puls, tlak i razinu šećera u krvi. Tlak i puls mjereni su u stanju mirovanja i nakon trčanja uz stepenice tijekom 3 minute. Prema GLOBE protokolima proveli smo fizikalno-kemijsku analize vodovodne vode  i one u koju je dodan opušak (1 litra). Također smo mjerili koncentracije nekih plinova u caffe barovima.

 

3. Prikaz podataka

Anketa je pokazala da je u našoj školi 58,4 % nepušača među učenicima, te da neki učenici sporadično počinju pušiti još u osnovnoj školi. Učenici koje puše najčešće svoj obrok u školi zamjenjuju cigaretom. Manje oscilacije u vrijednostima tlaka i pulsa prije i nakon tjelesnog napora zabilježili smo kod učenika koji su nepušači, u odnosu na pušače. Istoj  grupi  mjerili smo razinu glukoze u krvi prije odlaska u caffe bar te nakon 30 minuta boravka u caffe baru. Izmjerene vrijednosti glukoze bile su lagano povišene svim učenicima nakon boravka u caffe baru.

Električna vodljivost, nitrati i nitriti bili su povišeni u vodi u kojoj je otopljen opušak u odnosu na čistu vodovodnu vodu, prozirnost je bila smanjena, miris promijenjen, pH malo niži, a količina otopljenog kisika bila je dosta smanjena.

Koncentracije plinova u caffe barovima (ugljik(II)-oksida, vodik-sulfida i sumpor(IV)-oksida) bile su na gornjoj MDK granici. Najgora situacija bila je u caffe barovima s manjim prostorijama bez ventilacije. Vrijednosti izmjerene u prostorijama za nepušače bile su iste kao i u prostorijama za pušače.

 

4. Zaključci

Pušenje ima štetno djelovanje na organizam, koje se u našem istraživanju očitovalo u smanjenoj fizičkoj kondiciji i stanju organizma. Osim toga, pušači onečišćuju i okoliš. Oborine otapaju štetne sastojke odbačenih opušaka koji prodiru u tlo i vodotoke. Ponekad opušci direktno dospijevaju u vodene ekosustave i zagađuju je, što smo potvrdili našim mjerenjima. Zrak u caffe barovima opterećen je dimom te nezdrav, a djeca koja se žele družiti sa vršnjacima u takvim prostorima nisu primjereno zaštićena.

 

natrag